- 0share
- E-post
Jag gillar huvudkaraktären Liv, 17 år, från första stund. Blyg och nervös utanpå, rolig och skarp på insidan. Tillsammans med sin pappa flyttar hon från Stockholm till hålan Ingelstad utan att känna någon alls. Nytt hus. Ny skola. Nya människor. Svårt för vem som helst. Svårare för Liv. För hur ska alla fatta att bortom nervös tysthet, osäkra steg och fladdrande blick och är hon kul, kanske till och med jättekul – inuti huvudet?
Detta är verkligen en allt-i-ett-bok; fylld av kärlek och vänskap, fylld av ångest och panik, fylld av spänning och skratta-högt-för-mig-själv-skratt. En ungdomsbok som varmt rekommenderas till alla!
Linn Johansson
Inuti huvudet är jag kul
Lisa Bjärbo
raben&sjögren
ANNONSER
ENOUGH
Donera till SocialPolitik!
I 31 år har tidningen envist skrivit om allt från barns livsvillkor och kulturens kraft till hur socialtjänst, psykiatri fungerar.
Det tänker vi fortsätta med. Vi behöver ditt stöd!
KÖP REKORDÅRENS SOCIONOMER
SOCIALPOLITIK NR 1 2021