Omskakande med skratt- och gråtgaranti

Bävar du inför höstens mörker? Känner du att vardagen är grå och trist? Att livet står stilla? Då ska du skaffa dig en biobiljett till filmen We live in time. Kalla den för brittisk romantisk dramakomedi, om du vill, men här finns inget trams. Kanske en del klichéer, men inga överdrifter. Den är omskakande och har allt som krävs för att bli en klassiker.

Almuts och Tobias vägar korsar varandra på ett för genren typiskt dramatiskt sätt, de är på rätt plats i livet och där finns ingen tvekan. De blir det perfekta paret, men det är okej. Filmen hoppar fram och tillbaka i tiden och man får tänka något ögonblick för att förstå var de är, men både Andrew Garfield (Spindelmannen) och Florence Pugh (Oppenheimer) är så charmiga att man förlåter det. Tidigt blir biobesökarna varse om vad som väntar dem, en allvarlig cancer som skruvar upp livets hastighet. De måste skynda att älska.

Om vi råkar ha slumrat till och tycker att det mesta i tillvaron går på tomgång eller stressar hårt och blir fartblinda, då är dessa dryga hundra minuters bioupplevelse ett uppvaknande. Jag kan sätta en stämpel på att den har både skratt- och gråtgaranti. När vi lämnar salongen greppar handen i luften i ett försök att hålla kvar tiden, och livet, innan det rinner mellan fingrarna.

Visst, det finns många starka dramakomedier, men den här får ni inte missa.

We live in time
Regi: John Crowley

image_pdfSkriv ut PDF!image_printSkriv ut!
Postad i ,

Lämna en kommentar





Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

ANNONSER

Vårt nyhetsbrev

Ladda ner Socialpolitiks nyhetsbrev här!

Prenumerera på SocialPolitiks digitala nyhetsbrev här!

ENOUGH

Donera till SocialPolitik!

I 31 år har tidningen envist skrivit om allt från barns livsvillkor och kulturens kraft till hur socialtjänst, psykiatri fungerar.

Det tänker vi fortsätta med. Vi behöver ditt stöd!

 

KÖP REKORDÅRENS SOCIONOMER

SOCIALPOLITIK NR 1 2021